Pneumokoki – szczepionki dla najmłodszych

Ostatnimi laty pojawiają się coraz intensywniej głosy, propagujące pogląd nieszczepienia najmłodszych dzieci na różnego rodzaju schorzenia. Lecz póki większość naukowców nie popiera takiego stanowiska, słuszniej jest zapobiegawczo zabezpieczyć nasze dziecko, szczególnie przed pneumokokami. Są to bakterie, które przekazywane się formą kropelkową, powodując u większości nosicieli niezwykle poważne powikłania. Z tego powodu lepiej nie ryzykować zdrowiem (a niekiedy również życiem) naszej pociechy, i zaszczepić ją czym prędzej.

Szczepionka

Autor: Andres Rueda
Źródło: http://www.flickr.com

Pneumokoki kiedy szczepić?
Bakterie te, są szczególnie groźne dla malców do drugiego roku życia, gdyż wtedy ich układ immunologiczny nie jest zbyt dobrze zaawansowany i często nie może poradzić sobie z wszelkimi schorzeniami. A zainfekowanie może doprowadzić do ciężkiej sepsy, infekcji górnych i dolnych dróg oddechowych, w tym także oskrzeli, choroby ucha środkowego i grona innych, groźnych przypadłości. Lekarze doradzają, aby szczepienia przeciwko pneumokokom wykonywać w początkowym kwartale życia malca, aby jak najprędzej był uodporniony. Występują dwa odmienne preparaty – dla dzieci do drugiego roku życia i tych starszych, mają działanie różne, bowiem w zależności od wieku smyka, jego układ immunologiczny inaczej reaguje na wszelkie preparaty.

Czy działania te są dla każdego?
Zapewne jeśli martwisz się o pneumokoki kiedy szczepić nie jest twoim wyłącznym pytaniem.

Niezwykle nam przyjemnie, że przeznaczyłeś swój czas, aby przeglądnąć nasz artykuł. Jeśli czujesz ochotę na więcej, to naciśnij hiperłącze (http://sklep.labempire.com.pl/pipety-htl,2,11982) i przenieś się do następnej witryny.

Również zastanawiasz się czy każdy powinien zostać temu poddany. Otóż malce, które mają niedobrą odporność, nie posiadają śledziony, chorujące na cukrzyce oraz będące przedwcześnie urodzone, są szczególnie narażone na infekcje. Także jeśli wiesz, że przed ukończeniem piątego roku życia twoje dziecko na pewno zaprowadzisz do przedszkola, szczepienia przeciwko pneumokokom są tym bardziej zalecane. Bowiem w dużej grupie dzieci, niebezpieczeństwo zarażenia diametralnie wzrasta. Lecz nawet jeśli twoje dziecko nie jest chore i nie wybiera się zbyt prędko do szkoły i tak powinieneś je zabezpieczyć. Bowiem te groźne bakterie atakują także dorosłych, którzy są jedynie nosicielami. Także również ty wracając z pracy do domu, stanowisz niebezpieczeństwo dla swojego niezaszczepionego potomka.

Szczepienie najmłodszych wzbudza ogromne kontrowersje, zwłaszcza w obliczu malejącego zaufania rodziców w stosunku do korporacji farmaceutycznych. Lecz z życiem i zdrowiem dziecka nie warto ryzykować, nawet w obliczu (pozornie) szczytnych idei.