Zakrzepica żył głębokich i test NIPT – znaczące informacje

Zakrzepica żył jest to pewny proces krzepnięcia krwi, w którym zachodzi miejscowe wynikanie skrzepliny w naczyniach krwionośnych. Zakrzepica to bardzo poważne schorzenie, które zdoła prowadzić do jeszcze poważniejszych chorób, a nawet do nagłego zgonu.

choroby - lekarz

Autor: Ilmicrofono Oggiono
Źródło: http://www.flickr.com

W Polsce co rok dochodzi do wielu chorób zakrzepicy, najczęściej chorują jednostki po 60 roku życia. Do zakrzepicy może doprowadzić mnogość przeróżnych elementów, między innymi nowotwory, nikotynizm albo odwodnienie. Do tego zdołają przywieść do tego też sterydy bądź zespół nerczycowy. zakrzepica to choroba, której na pewno nie wolno bagatelizować, wskazane jest jak najszybciej udać się do doktora, który zaleci odpowiednie leczenie. Istnieje parę rodzajów zakrzepicy, wskutek tego najpierw należy naturalnie przeprowadzić właściwą diagnostykę.

Na pewno wskazane jest wiedzieć, które są najczęstsze przejawy zakrzepicy. Zalicza się do nich boleść, obrzęk, a także zasinienie. Leczenie może przebiegać za pomocą różnorodnych metod, chorym nierzadko podaje się heparynę drobnocząsteczkową. Robi się również leczenie trombolityczne. Oczywiście metodę leczenia wybiera lekarz po wcześniejszej diagnostyce. Jeżeli podejrzewamy u siebie zakrzepicę, na pewno powinniśmy udać się do odpowiedniego, profesjonalnego doktora.

Test nipt to badanie prenatalne, jakie polega na analizowaniu DNA płodu. Test ten zezwala na zdiagnozowanie różnego typu chorób, takich jak na przykład zespół Downa bądź zespół Patau, dodatkowo za sprawą testu nipt można także określić płeć dziecka. Na badanie i opracowanie wyniku wypada poświęcić około 3 tygodni. Żeby je wykonać trzeba pobrać co najmniej 20 ml krwi od kobiety ciężarnej, krew trzymana jest w specjalnych próbówkach. Badanie z reguły wykonuje się wówczas, jak istnieje niebezpieczeństwo powiązane z zaburzeniami chromosomów.

Jeśli interesuje nas tego rodzaju test, zdołamy zgłosić się do placówki, która wykonuje takie testy. Ceny za sporządzenie testu są nadzwyczaj zróżnicowane, niemniej powinno liczyć się z kosztem około 3 tysięcy.